Drzwi balkonowe z niskim progiem mają swoje plusy i minusy. Jak z resztą wszystko. W niniejszym artykule przybliży Wam nieco termin niskiego progu oraz zalet i wad takiego rozwiązania.
Wysokie progi drzwi balkonowych = problem?
Tradycyjny próg drzwi balkonowych wynosi około 7 centymetrów i dla wielu osób okazuje się być przeszkodzą nie do pokonania. Dla innych problemem jest aspekt estetyczny takiego progu, a raczej jego brak, jakby te osoby stwierdziły. Producenci okien znaleźli na to rozwiązanie. Tym rozwiązaniem jest oczywiście przygotowanie drzwi balkonowych z niskim progiem. I o tym kilka słów teraz.
Niski próg – co to takiego?
Tak nazywamy próg wykonany najczęściej z aluminium lub PCV. Zgodnie z normą DIN 18030 nie może być wyższy niż 2 centymetry. Zazwyczaj wysokość takiego progu oscyluje w granicach 1,7 – 1,9 cm.
Zalety niskiego progu
Do zalet niskiego progu drzwi balkonowych można zaliczyć z pewnością większe aniżeli w tradycyjnej wersji walory estetyczne. Niski próg niewątpliwie lepiej łączy wnętrze domu z ogrodem lub balkonem. Co więcej, owe rozwiązanie jest łatwiejsze w codziennym użytkowaniu. Z prostego względu – na drodze domowników nie występują niepotrzebne bariery, a same drzwi łatwo się otwierają zarówno na wewnątrz, jak i zewnątrz.
Wady niskiego progu
Wady niskiego progu mogą się pojawić wraz z nadejściem zimy. Wtedy bowiem może dochodzić do przemarzania progu. Skutek? Domyślacie się jaki. Właśnie w zimie trzeba zachować szczególną ostrożność i regularnie odśnieżać taras (a zwłaszcza fragment przy drzwiach balkonowych).